Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Словаччина є однією з найближчих до України країн. Як географічно, так і культурно. Навіть словацька мова, для більшості українців, зрозуміла на інтуїтивному рівні. Це країна гірськолижних курортів та безлічі термальних джерел. А ще тут є багато унікальних містечок. Таких, наприклад, як Банська Штявниця, що вважається срібною столицею Словацької Республіки. І ось чому.

Банська Штявниця (Banská Štiavnica ) знаходиться в мальовничій гірській місцевості, біля підніжжя гірського масиву Штявницькі Врхі. Це невеличке містечко з населенням 11 тисяч людей, є однією з найбільш відвідуваних туристичних місцевостей Словаччини. А почалося все ще більше тисячі років тому, коли в цій місцевості з’явилися перші копальні та перші шахтарі. Однак, видобували тут не вугілля, а срібло – основний дорогоцінний метал того часу. А крім срібла, час від часу, тут знаходили золото та деякі дорогоцінні камені.

Варто сказати, що уже в 1238 році, угорські королі зробили Банську Штявницю вільним королівським містом з правом видобування всього вищенаведеного. З часом, місто стало основним постачальником срібла в Угорському королівстві. Щоправда, тоді місто називалося Шелмецбанья (Selmecbánya ). Угорці називають його так й дотепер. В середині 18 сторіччя тут була організована Гірнича Академія – найбільший вищий навчальний заклад Угорщини такого профілю. До речі, в кінці 18 сторіччя, Шелмецбанья було третім за величиною містом Угорщини, після Пожоні ( так угорці називали сучасну Братиславу) та Дебрецена. Про Будапешт тоді ще й мови не йшло. Та й сама Угорщина знаходилася під владою Австрійської Імперії.

Сьогодні, Банська Штявниця є цікавим, з архитектурної точки зору, містечком, яке приваблює величезну кількість туристів кожного року. До того ж, місто з околицями в 1993 році занесено до Списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО.

Ансамбль Ратушної площі

В центрі міста розташована Ратушна площа ( Radničné námestie ). Сама Ратуша Банської Штявниці не є чимось особливим. Однак, привертає увагу чудернацький годинник на Ратушній вежі. Годинна та хвилинна стрілки на цьому годиннику поплутані місцями. Кажуть, що майстер який помилився, встиг поїхати з міста, поки міське керівництво святкувало закінчення побудови Ратуші. Було це в кінці 18 сторіччя, коли Ратушна площа міста отримала саме той вигляд, який сьогодні можуть бачити туристи.

 

Ратуша та костел Святої Катерини

 

Безпосередньо, в декількох метрах від Ратуші знаходиться Костел Святої Катерини (Kostol sv. Kataríny v Banskej Štiavnici ). Побудований в кінці 15 сторіччя, цей костел є однією з найвизначніших архітектурних пам’яток не лише міста, але й всієї Словаччини. Особливо цікаво оглянути інтер’єри храму. Кам’яна купіль оригінальної форми, фреска на всю стіну із зображенням сцен Останнього суду та численні барельєфи зі сценами розп’яття Христа – все це дійсно вражає.

Ансамбль Святотроїцької площі

Не дивлячись на адміністративну зверхність Ратушної площі, історично, головною площею міста є, і залишається, Святотроїцька площа (Námestie Svätej Trojice ). Головною її прикрасою є Чумний стовп (Stĺp Najsvätejšej Trojice v Banskej Štiavnici ), який в європейських містах ставили в знак подяки за спасіння від епідемії цієї хвороби. На вершині Банськоштявницького стовпа знаходиться скульптура Святої Трійці. Власне, від неї сам стовп називається Святотроїцьким. А разом з ним і вся площа. Варто додати, що цей Чумний стовп є одним з найбільших у Європі. А побудований він був в 1764 році скульптором Діонісом Станетті.

 

Чумний стовп у Банській Штявниці

 

По периметру площі розташовані будинки та палаци шляхетних та просто багатих мешканців міста минулих сторіч. Святотроїцька площа є постійним місцем для проведення різноманітних свят та вистав. А ще тут знаходиться справжнє диво декоративного мистецтва, про яке ми розповімо в кінці цієї статті.

Замки Банської Штявниці

Нагадаємо, що основою добробуту міста завжди було видобування срібла та інших коштовностей. Звичайно, що таке місто завжди було дуже привабливою ціллю для різноманітних агресорів. А від них завжди був потрібен захист. Захистні системи укріплень Банської Штявниці, сьогодні, складаються з двох замкових споруд.

Старий замок почав будуватися в 13 сторіччі. А вже в 16 сторіччі він став справжнім міцним горішком для турецької армії, яка в той час намагалася повністю підкорити всі землі Угорщини, в склад яких входила і територія сучасної Словаччини. Сьогодні замок виглядає так, як він виглядав в середині 19 сторіччя.

 

Старий замок у Банській Штявниці

 

В замку знаходяться музеї та різні експозиції. Особливу увагу викликає Музей люльок для паління. Тут можна побачити не самі лише люльки, але і обладнання, на якому їх виготовляли. В Замку є також багато інших музеїв. В тому числі, Музей годинників та експозиція, що розповідає про умови роботи та історію банськоштявницьких гірників, що на протязі сторіч видобували срібло, золото, дорогоцінне каміння та кольорові метали. Однією з окрас Старого замку є колекція дерев'яних скульптур та рельєфів, що описують Хресну дорогу Ісуса перед розпяттям. Варто, також, піднятися на двінницю Старого замку. Звідси відкривається захоплююча панорама на стару Банську Штявницю, оточену мальовничими пагорбами та горами.

Новий замок насправді не такий вже й новий. Він будувався в 16 сторіччі. І теж використовувався у війнах проти Османської Імперії. Новий замок видно з будь-якої точки міста. А ще з цієї споруди, кожної години, розносяться по всьому місту гудки. Ця давня традиція пішла ще від тих часів, як такими гудками сповіщали про те, що нова зміна гірників заступала до роботи. Сьогодні, ці гудки повідомляють місту про початок нової години.

 

Новий замок у Банській Штявниці

 

Банськоштявницька Кальварія

Банська Штявниця є також місцем, куди постійно приходить велика кількість прочан. Місцева Кальварія є об’єктом, ідентичним багато чисельним Хресним дорогам в Галичині. Так само, як у наших Страдчі чи в Зарваниці, в Банській Штявниці можна пройти по 12 станціям, на яких стоять каплички, хрести або скульптурні групи, що відтворюють Хресну дорогу Ісуса. Прочани проходять всі 12 станцій та моляться на кожній з них. Варто зауважити, що дерев’яні рельєфи та скульптури, про які йшла мова при згадуванні експозиції Старого замку, були перенесені саме звідси. Це було зроблено, щоб вберегти ці витвори мистецтва від вандалів.

 

Банськоштявницька Кальварія

 

Переважна більшість словаків є католиками. Тому в Кальварії завжди є прочани. Але, крім Словаччини, сюди приходять люди з усіх навколишніх країн. Особливо багато прочан з Угорщини, Чехії, Польщі та Австрії. Часто тут можна побачити і групи прочан з України.

Гірнича справа в мистецтві та побуті Банської Штявниці

Історія міста нерозривно пов’язана с гірниками. Саме тому тут так багато різноманітних об’єктів, на яких можна побачити, як жили та працювали гірники. Одним з таких об'єктів є тематичний музей-скансен, в якому можна побачити будиночки, в яких жили гірники. А крім того, в скансені є багато інженерних споруд тих часів. Але найцікавіше піти з екскурсією в самі середньовічні копальні. Вхід в деякі починається безпосередньо на Ратушній площі. В скансені популярністю користується штольня "Бартоломей".

 

Вхід до штольні  

 

Але найцікавішим об’єктом цієї тематики в місті є, беззаперечно, Банскоштявницький Бетлехем (Betlehem v Banskej Štiavnici ). Саме слово Бетлехем – латинська версія нашого Віфлієму. Однак, в даному випадку, мова йде про справжній витвір декоративного мистецтва. В приміщенні площею 21 кв. метр, що на Ратушній площі в центрі міста, знаходиться вирізьблена копія середньовічної Банської Штявниці. Вирізблені будинки та костели, вулиці та площі наповнені дерев’яними фігурками людей, які можуть рухатися, за допомогою спеціальних механізмів. Рухомих фігурок біля 400. І ще 400 нерухомих. По центру міста їдуть карети зі шляхтою. Гірники везуть тачки з рудою. Турецькі солдати штурмують замок. А захисники замку відчайдушно захищають його. А тим часом, на Кальварію піднімаються прочани. І все це з дерева. Щоб оцінити цей витвір мистецтва, його треба побачити.

 

Бетлехем у Банській Штявниці

 

Отже, словацьке місто Банська Штявниця може впевнено сперечатися за право бути найбільш цікавим містом країни з її столицею Братиславою, та її східною столицею Кошице. Варто зауважити, що Словаччина не дуже велика країна. Але дуже цікава. І потрапити сюди справді варто. А зробити це можна, звернувшись до Туристичної Агенції OleMaxTour.

Телефон: 0332-23-13-13, 0332-23-16-52, 099-463-75-57

Skype: romanyk_anna

Viber: +38 099 463 75 57

E-mail: olemaxtour@gmail.com

Інші статті про Словаччину:

Братислава: на що дивитись у словацькій столиці

Кошице – східна столиця Словаччини

 

 

Перейти до інших статей про різні туристичні об’єкти світу

Залиште повідомлення

Оператор відповіcть найближчим часом