Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Храм Ясукуні

В кожного народу є свій пантеон постатей, які вважаються героями цього народу. Як правило, мова йде про тих людей, які внесли значний вклад в розвиток нації. Однак, в Японії такими людьми вважаються всі, хто загинув в інтересах Японської імперії. І саме для них, в 1869 році, в Токіо був побудований храмовий комплекс Ясукуні, якій до цієї пори є однією з найбільших святинь японського народу.

Чому був побудований храм Ясукуні

Як відомо, в Японії є дві основні релігії: буддизм та синто. При цьому, японці не поділяються на буддистів та синтоїстів. Вони виконують обряди обох релігій одночасно, і не бачать в цьому чогось незвичайного. Релігія синто передбачає поклоніння камі – богам. Разом з тим, Японія є країною, досить ізольованою від іншого світу, в плані світосприйняття.

В 1968-69 році, в Японії сталася громадянська війна, під час якої був повалений сьогунат та влада була передана Імператору. Всі, хто загинув за Імператора, стали національними героями. Заради них, був побудований Храм Ясукуні (靖國神社, Ясукуні-дзіндзя), в якому богами – камі стали душі цих людей. Пізніше, до списку камі Храму Ясукуні дописували усіх, хто гинув за японську державу в усіх наступних війнах.

Одними з найбільш відомих камі, що вшановуються в Ясукуні-дзіндзя, є душі японських льотчиків – камікадзе, часів Другої Світової війни. До речі, саме слово «камікадзе» японською означає «Божественний вітер». Так колись назвали вітер, що не дозволив флоту монгольського хана Хубілая висадитися на Японських островах. Камікадзе вшановуються японцями, не дивлячись на неоднозначне ставлення до них інших народів. Пам’ятник льотчику-камікадзе сьогодні прикрашає територію храму Ясукуні.

 

Пам'ятник камікадзе

 

Крім того, тут є багато інших цікавих пам’ятників. Наприклад, пам’ятники коням, собакам та голубам. Всі ці тварини допомагали японській армії. І японці не забули їх. Для європейців звичайно дивно це все. Але, не забуваємо про своєрідний менталітет японського народу. Японці постійно приносять до кам’яних тварин пляшки з водою. А от льотчику-камікадзе «пощастило» більше. Біля нього, відвідувачі частенько лишають саке - японську рисову горілку.

Як японці захищають своє бачення історії

Головною проблемою храму Ясукуні є розбіжності між сприйняттям японцями своєї ролі у Другій Світовій війні та сприйняттям інших народів про роль японців. Народи майже всього світу вважають, що Японія в тій війні була агресором та окупантом. Однак, самі японці вважають інакше. Справа в тому, що в тодішньому світі проти Японії війну вели колоніальні держави. Такі, як Великобританія, США та СРСР. Саме так. Японці вважали СРСР також своєрідною колоніальною державою. А Японія була єдиною азіатською державою, що вела визвольну війну проти білих агресорів, на користь азіатських народів. Саме так виглядає Друга Світова війна очима японців. І не лише японців. Не дарма, на Токійському трибуналі, де військова верхівка Японії була засуджена до смертної кари, знайшовся один суддя, який виступив у підтримку японських адміралів та генералів. Це був індійський суддя Радхабінод Пал, який назвав сам Токійський процес «судилищем переможців над переможеними». В Храмі Ясукуні він також вшанований окремим пам’ятником.

 

Пам'ятник індійському судді Радхабіноду Палу

 

Разом з тим, обидві Кореї та Китай жорстко критикують Японію за те, що в Ясукуні вшановують військових злочинців Другої Світової війни. Для них, ці люди є дійсно військовими злочинцями. Неодноразово від Японії вимагалося викреслити зі списку камі, людей, що були засуджені Токійським трибуналом. Однак, служителі храму Ясукуні не збираються цього робити. Вони пояснюють, що 2,5 мільйона камі з усіх воєн країни є єдиним цілим, від якого принципово не можна відокремити якусь частину. До речі, серед камі є душі не лише японців, але й корейців та тайванців. Тобто, усіх, хто віддав своє життя за японського Імператора. Щодо сьогоднішніх японських керівників держави, то вони намагаються майже не відвідувати Храм, щоб уникнути міжнародних конфліктів. Однак, зважаючи на думку японського народу, поважають Ясукуні і підтримують його. Щоправда, про державну фінансову підтримку мова не йде. Цим займаються приватні фонди.

Храм Ясукуні є справжнім місцем паломництва японців. Сюди прийнято приходити під час свята Ханамі ( Цвітіння сакури). Але, крім того, тут завжди багато відвідувачів, яким цікава вітчизняна історія. Звичайно, в Ясукуні більшість відвідувачів є японцями.

 

На території комплексу Ясукуні

 

Експонати музею Юсюкан на території Храму Ясукуні

В Храмі діє Музей Юсюкан, перед входом якого є напис:

«В історії було багато неминучих і вимушених битв, які велися заради захисту цієї країни і заради побудови світу свободи і рівності, де кожен народ щасливий, незалежно від кольору його шкіри. Люди, які пожертвували в тих війнах своїм дорогоцінним життям, шануються тут як душі загиблих солдат. Це робиться для того, щоб зберігати пам'ять про їхні видатні військових заслуги і доблесті».

В музеї можна побачити багато різноманітних зразків зброї різних епох. Особливу увагу заслуговують технології, що використовувалися камікадзе. Як відомо, літаки камікадзе заправляли лише в один кінець. Льотчик-камікадзе мав долетіти до американського чи британського військового корабля, направити свій літак на нього та загинути під час зіткнення. Але тут є не лише звичайні літаки. Японія використовувала спеціальні літаки – снаряди. Бомбардувальники доносили їх до американських кораблів. А далі японський смертник, що сидів в такому снаряді, лише скеровував його на борт військового корабля.

 

Літак - снаряд керований камікадзе

 

Крім того, привертають увагу пілотовані живою людиною торпеди. Такі міні- підводні човни також використовувалися у морській війні проти флотів США та Великобританії. І, звичайно, тут є велика кількість різноманітних зразків зброї, що привезена з багатьох країн Азії та Океанії. Адже, японці воювали на дуже великій території, що охоплює значну частину Тихого океану та Сходу Азії, аж до Британської Індії. Американську версію цієї війни можна побачити у фільмі «Міст через ріку Квай». А про те, як сприймали цю війну у Японії є чудовий фільм «За тих кого ми любимо», японського виробництва.

 

Кадр з фільму

 

Храм Ясукуні є, із західної точки зору, дуже суперечливою святинею. А в Китаї та обидвох Кореях він викликає справжнє обурення. Але, з іншої сторони, Ясукуні є прикладом того, як треба захищати свою історію і своє бачення подій, що стосуються власного народу.

Щоб відвідати Токіо та інші цікаві місця в Японії, можна звернутися в Туристичну Агенцію OleMaxTour.

Телефон: 0332-23-13-13, 0332-23-16-52, 0671212002 чи 0994637557

Skype: romanyk_anna

Viber: +38 099 463 75 57

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Перейти до інших статей про різні туристичні об’єкти світу

Залиште повідомлення

Оператор відповіcть найближчим часом